İllere Göre Gelin Alma Adetleri

Ülkemizde gelin alma adetleri  şehirden şehre değişim göstermektedir. Genellikle bölgelerdeki gelin alma adetleri birbirine yakın iken farklı bölgelerin gelin alma adetleri tamamen birbirinden farklı şekilde organize edilir. Doğu illerinde gelin alma adetleri daha ağırken batıda biraz daha hafif halde gelin alma adetleri yerine getirilir. Şehirleşmeye doğru hızla giden ülkemizde söz, nişan ve düğünlerde yapılan adetler kırsal kesimlerde daha yoğun bir şekilde yerine getirilmekte şehirlerde hafifleterek adetler yerine getirilmektedir. Bazı illere göre gelin alma adetleri nelerdir?

Samsun
Düğün yemeği gelin ve damadın yakın akrabası olan kadınlar tarafından yapılır. Birkaç gün önceden gelin evine toplanan kadınlar baklava açarlar, keşkek pişirirler ve düğün ikramı olacak şerbeti yaparlar. Kına gecesinde tüm bekar kızlar gelinin etrafına toplanır, bekar erkekler de gelini çevreleyen bekar kızların biraz uzağında olmak üzere halka şeklinde toplanırlar. Bu adetlerin bu şekilde işlenmesindeki sebep bekar erkeklerin kendilerine göre evlenilecek bir kız bulması için gerçekleştirilir. Davul eşliğinde başlayan düğünde kız ve erkek evinin saz ve çalgıcıları farklı yönlerden düğün alanına yaklaşır. Düğün sonrasında kız ve oğlan büyüklerinin ellerini öperek düğün alayından davul zurna eşliğinde ayrılırlar.


Şanlıurfa
Çok eski zamanlarda Şanlıurfa ilimizde kız ve erkekler birbirlerini görmeden görücü usulü ile evlenirlerdi. Fakat uzun bir süreden beri bu adet kaldırıldı. Şanlıurfa’da düğün tarihi belirlendikten sonra hazırlıklar son hız başlar, evlilik denildiğinde bu şehirde avrat düğünü ve erkek düğünü ismiyle iki taraf da düğüne çağırılır. Düğün öncesinde eve gelen misafirlerine, kavurga, ağzı yamuk, patpat, çekçek, kesme, çekçek ve sucuk gibi yöresel yemeklerini ikram ederler. Şanlıurfa düğünlerinde genellikle dörtlü mendil ismi verilen mahalli oyun oynanır.İzmir

Kız istemeye giderken düğün adetlerinin başladığı bu ilimizde kızın tüm yakın akrabalarına tepsi içerisinde küçük hediyeler alınması gereklidir. Kız isteme tamamlandıktan sonra düğün için alışverişe çıkılır. Düğün alışverişinin tamamını erkek tarafı yaparken, kız tarafı da düğünden sonra yakın akrabalara gelin kızın vereceği hediyeleri hazırlar. Düğünler her zaman davul ve zurna eşliğinde yapılır. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kız İsteme Adetleri

Hangi Duvak Modeli Senin Tarzın

Gelin Takıları ve Fiyatları